BİTKİLERİN DEKORASYONDAKİ ÖNEMİ

Evimiz temel eşyaları mobilyalar olmakla beraber, aksesuarlar da dekorasyonun bütünleştirici parçalarını oluşturarak en temel ve vazgeçilmez eşyalar olarak evimizde konumlanıyorlar. Tablolar, biblolar, fotoğraf albümleri ve mumlar ile beraber son yılların yükselen dekorasyon trendi olarak bitkilerde oldukça fazla karşımıza çıkıyor. Bu kadar çok tercih edilme nedenleri arasında, özellikle şehir yaşamı içinde doğaya uzaklaşması ve yeşile olan özlemin artması bu trendin nedenler arasında geliyor. Yaşam alanlarında yarattığı rahatlatıcı ve doğal bir ortam ile birlikte bitkiler dekorasyonun en önemli parçası haline geliyor.

Dekoratif bir unsur olarak birçok farklı şekil ve boyutlarıyla bulunduğu ortamda ayrıştırıcı özellik yaratan bitkiler dekorasyon için vazgeçilmez parçalar arasındadır. Her mevsim farklı özellikler göstererek, evinizde dört mevsimi yaşamanızı sağlarlar. Bitkiler bulunduğu alana canlılık katarak, ortamın daha hareketli görünüm kazandırırlar. Bu noktada ev bitkilerinin cinsi, şekli ve nasıl konumlandırdığınız dekorasyon açısından elbette çok önemli bir noktadır. Doğru bir bitki seçimiyle, kendi kişiliğinize uygun bir ev görünümü yaratarak en çok bulunduğunuz ortamda daha rahat hissedebilirsiniz. Örneğin beyaz ağırlıklı bir ortama sahipseniz, birkaç bitki dokunuşlarıyla bu alanı daha canlı gösterirken, güven ve huzuru ortamını yaratmış olacaksınız. Bitkiler aynı zamanda ortamın akustik kontrolünü sağlayarak, gürültüyü filtre eder ve parlamayı ile birlikte gereksiz yansımayı önlerler. Bulunduğu ortamda ışığı da kontrol altına almaları evinizi bitkiler ile dekore etmek için oldukça geçerli bir sebep daha yaratıyor. Aynı zamanda sağladıkları oksijen ile en çok bulunduğunuz ortamda ki hava değişimine destek olmaları da en büyük artıları arasında gösterebiliriz. Seçilen bitkiler kadar bitkinin bakımını bilmekte dekorasyon için oldukça önemlidir. Aksi takdirde bitkiler doğal görünümü kaybederek istenilen dekoratif ortamı sağlamayabilirler.

En çok tercih edilen ve ev ile uyumlu bitkiler arasında, Aşk merdiveni, terrarium kaktüs, salon palmiyesi, limon ağacı, paşa kılıcı, deve tabanı, yuka, kauçuk ve Benjamin ev dekorasyonu dekorasyon açısından ideal bitkiler.  Bu bitkiler ile eve istenilen kişilik görünümü kazandırılabilmektedir. Böyle yeşil bir mekan ortamına, zaman zaman renkli çiçekler eklenerek yüksek bir enerjili ortamı yaratan bitkilerde dekorasyon için eğlence unsurlarıdır. Son olarak dekorasyon açısından görsel bir bütünlük yaratmak için, bitkilerin nereye yerleştirildikleri ve hangi aksesuarlar içinde sunuldukları önemlidir. Bitki saksılarını sadece sehpalar üzerine değil koridorlar, merdivenler ve duvarlar gibi yerlerde zemine de yerleştirerek doğal bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Görüntü ve dekorasyon bütünlüğü sağlamalarıyla beraber dekorasyonun temel unsurları arasına girmeye başlayan bitkiler, evinize ayrıcalıklı bir kişilik görünümü kazandıracak. Eviniz de birçok farklı konsept yaratmanıza da imkan sağlayan bitkilerle ister romantik, ister modern isterseniz de daha doğal bir ortam yaratmak için sizde bir bitki edinerek evinizin havasını değiştirin.