ÇEŞİTLİ RENK KOMBİNASYONLARI İLE EVİNİZİ OLDUĞUNDAN DAHA GENİŞ GÖSTERİN...

Bir odanın basık ve dar görünmesini engellemek için sadece algılarla oynamak dahi yeterlidir. Yapacağınız ufak değişiklikler, her zaman hayalini kurduğunuz geniş mekan hissini yaşamanızı sağlayacaktır.

Ferah bir ortam yaratabilmek için direkt olarak açık renklerin kullanılması gerekir. Bu süreçte yapılacak olan her bir renk değişimi için aydınlığı destekleyecek tonların tercih edilmesi önemlidir. Dar mekanların geniş gösterilmesini sağlayan renklerin başında gri, bej ve beyaz geliyor. Ayrıca sarı, yeşil, turkuaz ve mavi gibi renklerde mekana canlılık ve sıcaklık katan, mekanın içerisinin daha net görülmesi sağlayan renklerdendir.

Renklerin, insanın zihinsel aktiviteleri, fiziksel performansı, psikolojik ve sosyal durumu üzerinde de çok fazla etkisi vardır. Açık renklerin yatıştırıcı ve dinlendirici; güven, huzur, üretkenlik, sorumluluk, düzen, ferahlık, özgürlük gibi duyguları çağrıştırdığı da bilinmektedir.

Görüntü ve dekorasyon bütünlüğünü sağlamak amacıyla mobilyalarda da renk uyumuna dikkat etmek gerekir. Odanızın daha geniş ve ferah görünmesini istiyorsanız koyu renkli ve yüksek mobilyalardan kaçınmalısınız.